Yesterday, June 1st was not just Madaraka Day in Kenya but also a special day to the gospel music fans in the country. On this day, nominees of the annual “Safaricom Groove Awards” would know their fate and as the 12th edition of the ceremony went down at KICC grounds, everybody was eager to know who won in each category. Here are the winners;

Female Artiste of the year

  1. Alice Kimanzi
  2. Kambua
  3. Size 8
  4. Mercy Masika (winner)
  5. Princess Farida
  6. Evelyn Wanjiru

Male Artist of the year

  1. Pitson
  2. Daddy Owen
  3. Pastor Anthony Musembi
  4. Kris Eeh Baba
  5. Guardian Angel
  6. Eko Dydda (winner)

Song of the year

  1. Bamba Mbaya – Kelele Takatifu
  2. BazoKizo – Collo & Bruz Newton
  3. Huyu Yesu – Mercy Masika & Angel Benard
  4. Kutembea Nawe – Rebecah Dawn
  5. Pale Pale – Size 8
  6. Thitima Anthem – Kymo & Stigah (winner)

Dj of the year

  1. Dj GeeGee
  2. Dj MO
  3. Dj Mzito
  4. Dj Ruff (winner)
  5. Dj Sadic
  6. Dj Sam Omol

GROUP OF THE YEAR

  1. Adawnage (winner)
  2. Kelele Takatifu
  3. Kymo & Stigah
  4. Mwanga Band
  5. Recapp
  6. TPK Sons

Hip-hop song of the year

  1. You – Churchill King & Recapp
  2. Yesu Ndio Kusema – Scooby
  3. World Wide – Recapp
  4. Vidole – Eko Dydda (winner)
  5. Ushai Notice – Holy Dave
  6. Thitimaahh – Stone Jiwe

New Artist/Group of the year

  1. Ben C
  2. Dar Mjomba
  3. Sharon
  4. Slejj
  5. Stonee Jiwe
  6. Weezdom (winner)

Album of the year

  1. Ambition – Recapp
  2. Matendo – Evelyn Wanjiru
  3. Natamani Nikuone – Laura Karwirwa
  4. Optimo Worship – Pastor Anthony Musembi (winner)
  5. We Will Rule – Mwanga Band
  6. Wimbo Mpya – Florence Mureithi

Afropop song of the year.

  1. Aina Noma – Kelele Takatifu
  2. Bamba Mbaya – Kelele Takatifu
  3. Bazokizo – Collo & Bruz Newton
  4. Boom Aye – Majic Mike Ft. Kambua
  5. He Did It – Kris Eeh Baba
  6. Thitima Anthem – Kymo & Stigah (winner)

TV show of the year

  1. Tukuza – KTN
  2. The Switch – K24
  3. Angaza – KBC (winner)
  4. Crossover 101 – NTV
  5. Rauka – Citizen
  6. Pambazuka – Citizen

COLLABO OF THE YEAR

  1. Bazokizo – Collo & Bruz Newton (winner)
  2. Boom Aye – Majic Mike Ft. Kambua
  3. Hautasumbuka Tena – Stephen Kasolo Ft. Rose Muhando
  4. Huyu Yesu – Mercy Masika & Angel Benard
  5. Kuna Day (Remix) – Jimmy Gait & Friends
  6. Wewe Ni Mungu – Daddy Owen Ft. Rigan Sarkozi

TALENT TO WATCH

  1. Dan The DJ
  2. Frank The DJ
  3. MC Neb (winner)
  4. MC Price
  5. Nasara
  6. Noiz

GOSPEL RADIO PRESENTER OF THE YEAR

  1. Amani Aila – Hope FM
  2. DJ Ruff – Ghetto Radio
  3. Eva Mwalili – Milele FM (winner)
  4. Jay Njoroge – Homeboyz Radio
  5. Kerry Kagiri – Kubamba Radio
  6. Tess Libanze – Truth FM

GOSPEL RADIO SHOW OF THE YEAR

  1. Gospel Night Live – Ghetto Radio
  2. Gospel Sunday – Milele FM (winner)
  3. Gospel Switch – Truth FM
  4. Shangilia – Hope FM
  5. Shangwe – Radio Maisha
  6. Turnt – Kubamba Radio

Worship song of the year

  1. Jehova – Frank
  2. Kutembea Nawe – Rebekah Dawn
  3. Let Praises Rise (Cover) by Alice Kimanzi
  4. Tuma Mvua – David Adede ft. Sarah
  5. Patakatifu Pako – Erick Smith (winner)
  6. Umetukuka – Israel Ezekia

Ragga/Reggae song of the year

  1. General – Hopekid (winner)
  2. Godly Love – Mannaseh
  3. Holy Ghost Party – Alemba, Dj Sadic & Guardian
  4. Light it Up – Garvey Royal Ft. Majic Mike
  5. Paza Sauti – TPK Sons Ft. Coopy Bly & Dj Sadic
  6. Talk – Warda

VIDEO OF THE YEAR

  1. Anatimiza – Kambua
  2. I Live For You – Adawnage (winner)
  3. Overflow – Alemba & DJ Sadic Ft. Sammy Dee
  4. Pale Pale – Size 8
  5. Worldwide – Recapp
  6. You – Churchill King & Recapp

RIFT VALLEY COUNTIES SONG OF THE YEAR

  1. Abaibai Ane – Moses Sirgoi
  2. Achame Jeso – Cathy Komen
  3. Atiriren – Maggy Cheruiyot (winner)
  4. Etadamua – Maryanne Naipasoi Tutuma
  5. Shilishil – Stephen Leken
  6. Taai – Emmy Kosgei

 

COASTAL COUNTIES SONG OF THE YEAR

  1. Kaza Roho – Princess Farida & Michael Yena
  2. M’barikiwa – Princess Farida
  3. Nikone – Masha Mapenzi
  4. Umenifaa – Eve Bahati
  5. Yuko Nawe – Mercy D Lai (winner)
  6. Yule Yule – Yvonne Aphia

 

EASTERN COUNTIES SONG OF THE YEAR

  1. Inkatho – Sherry Pam
  2. Munyanya Waw’o – Justus Myelo
  3. Musili Wa Kati – Pastor Dan Mutemi
  4. Nguma – Wilberforce Musyoka
  5. Wi Munene – Sophie Nyoroka
  6. Yesu Nde Compe – Stephen Kasolo (winner)

 

WESTERN COUNTIES SONG OF THE YEAR

  1. Amba Khu Yesu – Grace Sunday
  2. Khubira Byosi – Timothy Kitui Ft. Ole Willy (winner)
  3. Omwami – Violet Wanjala Ft. Rufftone
  4. Reke Sieve – Humphrey Onzere
  5. Were Wakama Ya – Pastor Robert Lumbasi
  6. Wireve – Betty Amulele

 

CENTRAL COUNTIES  SONG OF THE YEAR

  1. Geria Ringi – Jane Muthoni (winner)
  2. Githima Kia Ma – Shiro Wa GP
  3. Makumbi – Njoroge James
  4. Mwana – Loise Kim
  5. Ti Itheru – Alex Karani
  6. Wi Ngai – Paul Waiganjo

 

NYANZA COUNTIES SONG OF THE YEAR

  1. Esiorori Yabanyarire – Judy Mamahh
  2. Jakayuda Iberna – Joan Amayo (winner)
  3. Laudikia – Fenny Kerubo
  4. Mano Nyasaye – Fenny Fain
  5. Ruoth Ohera – John Okidi
  6. Wir Mari – Elijah Jalogo

 

SOUTHERN AFRICA ARTIST OF THE YEAR

  1. Chileshe Bwalya (Zambia)
  2. Khaya Mtethwa (South Africa)
  3. Lebo Sekgobela (South Africa)
  4. Pompi (Zambia)- winner
  5. Tembalami (Zimbabwe)
  6. Zimpraise (Zimbabwe)

 

WESTERN AFRICA ARTIST OF THE YEAR

  1. Ada (Nigeria) -winner
  2. Frank Edwards (Nigeria)
  3. Joe Praize (Nigeria)
  4. Ohemaa Mercy (Ghana)
  5. Preachers (Ghana)
  6. Sinach (Nigeria)

Other winners include;

  1. Audio Producer of the year- magic Mike
  2. Video director of the year- Sammy Dee
  3. Songwriter of the year- Pitson
  4. Skiza Ringback tone of the year- Shule Yako Mercy masika
  5. Dance group of the year- Mavericks
  6. Outstanding contributor of the year- All Over Dance Crew